Choď na obsah Choď na menu
 


Liečba v Kyjeve

14. 12. 2009

Ako som už spomínala, tak je to liečba kmeňovými bunkami.

Kmeňové bunky sú považované za najdôležitejšie bunky v tele človeka. Majú schopnosť premeniť sa v iný druh bunky, napríklad krvné bunky, svalové bunky, bunky nervového tkaniva, mozgové ....

Najlepším zdrojom kmeňových buniek je ľudské embryo. Jadro embrya je tvorené zväzkom kmeňových buniek, ktoré sa dajú vypreparovať.  Vypreparované kmeňové bunky dorastajú v laboratóriu.

 

Vedci hľadajú spôsob, pri ktorom by kmeňové bunky boli schopné nahradiť chorobou zničené bunky, napríklad pri srdcovom zlýhaní, cukrovke, svalovej disfunkcii, Parkinsonovej, alebo Alzheimerovej choroby.

Z etických dôvodov vedci hľadajú náhradné zdroje kmeňových buniek v tele dospelých jedincov. Napríklad niektoré bunky v kostnej dreni sa správajú podobne ako bunky ľudského embrya.


 

Liečba kmeňovými bunkami nie je možná všade. Dôvodom je najmä etické hľadisko. Na Slovensku nie je povolená, preto pacienti s touto chorobou chodia na Ukrajinu, prípadne do Ruska, Číny, alebo na Filipíny. V týchto krajinách totiž nie je zakázaná.

 

 

My sa na to ale pozeráme optimisticky. Osobne sme sa stretli aj s rodičmi, ktorých chlapček keď išiel prvý krát na Ukrajinu keď mal 1 rok, tak nehýbal skoro ničím, iba dvomi prštekmi na ruke. Mal problémy už aj so stolicou, dýchalo sa mu veľmi ťažko. Ten chlapček je ale silný bojovník, a po prvej dávke kmeňových buniek sa pred očami lekárov posadil.

Bol to šok nielen pre mamičku, ale aj pre lekárov. Tomuto chlapčekovi sa kmeňové bunky veľmi rýchlo a pomerne veľké množstvo prijali. Chlapček má za sebou už tri etapy liečenia, čakajú ho ešte dve. Dnes má tri roky krásne sedí, papká všetko, dýchanie je krásne a ústočká sa mu nezatvoria :-) .

 

Dovolím si spomenúť ešte jeden prípad, taktiež je to zhodou okolností dvojročný chlapček, ktorý ma za sebou tri liečenia, a taktiež mu to veľmi pomohlo. Bol na tom tiež veľmi zle. Uňho sa choroba prejavila až v šiestich mesiacoch po povinnom očkovaní. Dnes je na tom už oveľa lepšie, taktiež sám sedí a problémy s dýchaním a stolicou sú preč. No a aby som nezabudla, tak tiež sa mu ústočka nezatvoria. Sú to také ukecané detičky.

 

Naša Miriamka taktiež ako správna baba kecá a kecá. Opakuje všetko čo počuje. Aj keď dnes nevieme povedať nakoľko účinná bude táto liečba u našej Miriamky, veď každý organizmus je predsa iný, ale veríme tomu, že jej to pomôže.U nás považujeme za pomoc aj čo najdlhšie udržanie zdravotného stavu v akom je Miriamka. Pre nás je aj obrovským úspechom to, že sa progresia ochorenia neprejavuje rýchlo. Miriamka je silná bojovníčka, o čom nás presvedčila už mnoho krát, a je hlavne snaživé krásne dievčatko. Musíme si veriť, lebo ak si človek neverí, tak potom to nemá zmysel. A jej nádherný úsmev na tváričke nám dodáva silu do tohto tvrdého BOJA....